dysleksja

4 sposoby na uczenie dzieci empatii

Podczas wakacji odwiedzić nas mój siostrzeniec. Jest niezwykle ciepłym i kochanym chłopcem. Moja córka ma z nim wspaniały kontakt, bawią się razem doskonale. Pewnego dnia rozpłakał się z jakiegoś powodu, a moja córka podeszła, aby go przytulić. To był dla mnie niezwykle wzruszający widok.

Jak więc nauczyć dziecko empatii?

Daj przykład i pokaż jak to się robi. Bądź empatyczna wobec swojego dziecka.

Modelowanie zachowania, którego oczekujesz od swoich dzieci, jest najbardziej oczywistym początkiem. Zawsze bądź chętna do patrzenia na rzeczy z perspektywy Twojego dziecka. Spróbuj utożsamić się z jego/jej uczuciami.

Czy zraniłaś uczucia swojego dziecka przez coś, co powiedziałaś? Spróbuj spojrzeć na sytuację z jego perspektywy. Przełknij swoją dumę i przeproś za wszystko, co mogło sugerować, że Cię to nie obchodzi. Powiedz jasno, że widzisz rzeczy z jego punktu widzenia, dzięki czemu możesz teraz okazać mu prawdziwą empatię.

Bądź empatyczny wobec innych.

Jeśli ktoś Cię zdenerwuje, poświęć chwilę na przemyślenie, zanim zareagujesz. Zastanów się, co mogło spowodować, że ta osoba zachowywała się wobec Ciebie w sposób, który był denerwujący. Kiedy zastanawiasz się nad sytuacją, możesz werbalizować z dzieckiem proces myślowy stojący za celową empatią. Nie zapomnij jednak o umiejętności stawiania granic i uczenia dziecka kochania samego siebie. To bardzo ważne.

Naucz swoje dziecko troszczyć się o los innych.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat zmagań innych ludzi. Okaż swoją troskę i zapytaj dziecko, w jaki sposób może opiekować się lub pomagać innym osobom w ich szczególnych czy trudnych sytuacjach. W naszym domu istnieje takie powiedzenie – każdy ma coś. A to coś, najczęściej jest tym czymś wymagającym i trudnym, co sprawia, że inni zachowują się w taki, a nie inny sposób.

Wolontariat, to świetny sposób na wprowadzenie empatii w życie!

Możliwości w tym temacie jest naprawdę wiele. Możecie wspólnie odwiedzać okoliczne schroniska dla zwierząt, gdzie jest wiele poturbowanych i pragnących miłości zwierzaków. Na Święta możecie wspólnie przygotować paczki ze słodyczami dla dzieci z domu dziecka, lub podrzucić sąsiadom anonimowy prezent.

Nasze dzieci pewnego dnia będą rządzić naszym światem. Uczenie ich już od najmłodszych lat czym jest empatia i współczucie, pomoże stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich.

Justyna Krawczyk

Mama dziewczynki z planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.