dysleksja

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozmawiać z dzieckiem o seksie, ale może być za późno

Nigdy nie jest za wcześnie, aby porozmawiać z dzieckiem o seksie. Rozmowa o seksie, seksualności i ciałach od najmłodszych lat może pomóc dziecku zrozumieć, że seks i seksualność to zdrowe części życia. Otwarte i szczere rozmowy, gdy dziecko jest małe, mogą ułatwić późniejsze rozmowy. Te wczesne rozmowy kładą również podwaliny pod to, by dzieci mogły dokonywać zdrowszych wyborów dotyczących seksu, gdy będą starsze. Kluczowe wczesne przesłania są takie, że dziecko może przyjść do nas po otwarte, szczere i wiarygodne informacje oraz że nie powinno bać się ani zawstydzać, pytając o seks i seksualność. Dobrą wiadomością jest to, że rozmowa o seksie i seksualności nie jest jednorazową rozmową, którą musisz dokładnie przeprowadzić. To rozmowa, która trwa i ewoluuje wraz z dorastaniem dziecka.

Moja córka ma 12 lat i od co najmniej trzech lat ten temat się u nas przewija. Zaczęło się wszystko w czasie pandemii, podczas której wymyśliłam wieczorki kobiecości, podczas których zamykamy się w łazience i rozmawiamy na intymne tematy. Z pomocą przyszła mi również wspaniała książka Anji Rubik Sexed.

Seksualność to nie tylko seks. Chodzi również o tożsamość dziecka i sposób, w jaki dziecko myśli o swoim rozwijającym się ciele. I w ten sposób dziecko rozumie i wyraża uczucia intymności, pociągu i przywiązania do innych oraz w jaki sposób rozwija się i utrzymuje pełne wzajemnego szacunku relacje.

Rozmowa o seksie w 3 krokach

Te podstawowe kroki mogą pomóc w rozmowie z dzieckiem na temat seksu.

Po pierwsze, przyznaj, że Twoje dziecko może być ciekawe i dowiedz się, co już wie. Na przykład: „Jak myślisz, skąd się biorą dzieci?” lub „Co słyszałeś o tym, skąd się biorą dzieci?”

Po drugie, popraw wszelkie błędne informacje i podaj fakty. Na przykład: „Masz prawie rację. Dzieci nie rosną w brzuszku mamy. Rosną w specjalnym miejscu wewnątrz ciała, zwanym macicą.

Po trzecie, wykorzystaj rozmowę jako okazję do omówienia własnych myśli lub uczuć. Na przykład: „Niektórzy ludzie naprawdę chcą mieć dziecko, kiedy są na to gotowi. Inni ludzie nie są zbyt pewni posiadania dziecka w ogóle”.

Jak rozmawiać o seksie, seksualności i ciele?

Te wskazówki mogą ułatwić rozmowę z dziećmi w każdym wieku na temat seksu i seksualności.

Wyjaśnij wszystko na poziomie dziecka.

Wyjaśnij rzeczy na poziomie zrozumiałym dla dziecka. Na przykład 6-latek nie będzie chciał długiego wyjaśnienia owulacji, chociaż może być zafascynowany wiedzą, że bardzo małe jaja (lub komórki jajowe) mogą stworzyć dziecko. Najlepiej, aby Twoje wyjaśnienie było krótkie, rzeczowe i pozytywne. Jeśli potrafisz to zrobić, Twoje dziecko poczuje, że może do Ciebie wrócić, kiedy tylko będzie potrzebowało więcej informacji.

Używaj poprawnych nazw części ciała.

Najlepiej używać poprawnych nazw, gdy mówimy o częściach ciała – na przykład penis, moszna, jądra, srom, pochwa. Pomaga to wysłać wiadomość, że mówienie o tych częściach naszego ciała jest zdrowe i OK i niczym się nie różni od mówienia o nosie, ręce czy palcu. Jeśli dziecko zna prawidłowe nazwy części ciała, będzie w stanie jasno komunikować się z Tobą lub innymi osobami, takimi jak lekarze, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Akceptacja i tolerancja dla odmienności.

To idealny moment, aby pociągnąć temat akceptacji odmienności wśród dzieci. Dotychczas mówiliśmy o różnych potrzebach, zachowaniach i szacunku dla innego wyglądu, innego pochodzenia, wiary czy też koloru skóry. Uczymy się akceptacji różnego poziomu rozwoju, dysleksji i innych zjawisk z którymi mierzą się dzieci. Na takiej podstawie powstają właśnie nasze książki „Jak być szczęśliwą Myszką”. Temat seksualności to również pretekst do rozmów na temat tolerancji różnych związków w tym homoseksualnych.

Powiedz „nie wiem”, jeśli potrzebujesz.

Twoje dziecko nie potrzebuje, abyś był ekspertem – po prostu musi wiedzieć, że może zapytać Cię o wszystko. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, powiedz dziecku, że cieszysz się, że zadało pytanie, że nie znasz odpowiedzi i że poszukasz informacji i wrócisz do niego. A potem upewnij się, że wróciłeś do swojego dziecka. Albo możecie wspólnie poszukać odpowiedzi. To buduje zaufanie i wysyła wiadomość, że będziesz uczciwy wobec swojego dziecka.

Wierzę, że stawianie na prawdę i szczerość w rozmowach z dziećmi zawsze przynosi dobre rezultaty.

Mama dziewczynki z planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.