dysleksja (2)

Jak nauczyć dziecko akceptacji i szacunku dla odmienności

Nasz świat nieustannie się zmienia, a ponieważ staje się coraz bardziej zróżnicowany i wzajemnie powiązany, dzieci muszą zrozumieć, że wszyscy ludzie są wyjątkowi. Mają różne zdolności, wierzenia, tradycje i są ważne jako jednostki. Dzieci zaczynają dostrzegać różnice w wieku niemowlęcym. Gdy dzieci wyrosną na dorosłych, napotkają różnorodność w każdym aspekcie swojego życia. Ważne, abyśmy my rodzice, uczyli nasze dzieci tolerancji dla odmienności na swoim przykładzie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą również i Tobie rozmawiać z dziećmi o różnorodności, modelować właściwe reakcje na różnice i podobieństwa wśród rówieśników oraz pomóc w tworzeniu pozytywnego spojrzenia na innych.

Celebruj odmienności i pokazuj pozytywne strony różnorodności

Prowadź otwartą dyskusję z dzieckiem, aby pomóc mu zrozumieć i uszanować różnice między wszystkimi ludźmi, a także wspomnieć o podobieństwach między nimi. To naturalne, że Twoje dziecko zauważa różnice, wykorzystaj to jako okazję do rozpoczęcia rozmowy i przedstawienia wyjaśnień odpowiednich do wieku. W naszym domu bardzo często towarzyszą nam rozmowy na temat odmienności choćby w przypadku dysleksji naszej córki i różnic między dziećmi w klasie. Przypominamy naszej córeczce, że każdy zasługuje na szacunek i że odmienności może być niezwykle ciekawa. W naszym przypadku to najprawdopodobniej dysleksja powoduje tworzenie magicznych słówek w główce naszego dziecka, które znajdziesz w naszych książkach tutaj. Są absolutnie wyjątkowe i magiczne!

Stwórz różnorodność we własnym środowisku

Nie każdy mieszka na obszarze zróżnicowanym kulturowo. Ale jako rodzic możesz stworzyć zróżnicowane środowisko poprzez zabawę i naukę. Na przykład naucz swoje dziecko podstawowego języka migowego i umów się na zabawę z osobami, które są inne niż ty. Ponadto dostępne są książki dla dzieci, które reprezentują różne grupy etniczne i kultury, uwzględniają różnice i promują akceptację. W książce „Jak być szczęśliwą Myszką” również dowiesz się Ty jak również i Twoje dziecko, że duże uszy Myszki, nie są wcale niczym złym, a fakt, że wolniej się uczy, nie jest problemem dziecka, a dorosłego, który tego nie akceptuje.

Ucz swoje dziecko empatii

Możesz uczyć swoje dziecko empatii, modelując zachowanie pełne wrażliwości lub współczujące. Na przykład zachęć dziecko zbierania karmy dla psów lub kotów, aby zaopatrzyć schronisko dla zwierząt. Opieka nad zwierzętami może nauczyć dzieci, jak dbać o inną żywą istotę lub pomagać jej rosnąć i prosperować. Nasza córka na szczęście uczęszcza do szkoły integracyjnej, gdzie odmienność i wrażliwość na nią jest szalenie ważna.

Pozbądź się własnych uprzedzeń i stań się przykładem dla dziecka

Obecnie żyjemy w epoce akceptacji, a celebrowanie różnorodności może powodować zamieszanie u niektórych osób, jeśli żyły w kulturze dyskryminacji. Poznaj więc różnorodność i dowiedz się jak najwięcej o różnicach istniejących na świecie. Masz szansę spojrzeć w głąb siebie, aby zobaczyć, gdzie mogą leżeć Twoje własne uprzedzenia i zmienić to otwierając się na świat.

Mama dziewczynki z planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.