dysleksja

Jak nauczyć dziecko kochać siebie

W dobie mediów społecznościowych i ich dostępności, pojawiające się w nich treści często łatwo wprowadzają w błąd. A jednym z takich modnych określeń, które jest często źle interpretowane to miłość własna. Miłość do siebie jest niezbędna zarówno dzieciom jak i dorosłym, ale ważne jest również, aby wiedzieć, że kochanie siebie wykracza poza wyjazd do spa, czy pielęgnację skóry. Miłość własna jest zdecydowanie czymś więcej – jest raczej istotną koncepcją, którą należy wpajać dziecku w okresie dorastania. Jest to sposób w jaki czujemy się sami ze sobą i jak dużą mamy odporność na oceny innych, porażki czy trudne, życiowe lekcje. Powinna być zakorzeniona w naszych dzieciach zanim osiągną dorosłość, aby poczucie pewności siebie było częścią ich codziennego życia.

Jak więc nauczyć dziecka miłości do siebie samego

Ale najpierw poznajmy sedno miłości własnej.

Nie szukaj w Google definicji miłości własnej. Szkoda czasu! Wbrew powszechnemu przekonaniu miłość własna, to nie tylko szanowanie tego, co lubimy w sobie, ale także tego, co nie działa czy nie wygląda idealnie. To oznacza nauczyć się akceptować to, że nasze słabości są częścią nas, ale także pracować nad nimi, aby doprowadzić do wzrostu siebie samych i dla siebie samych. Chodzi również o nauczenie się kochania każdego aspektu siebie – dużego, małego, dobrego, gorszego i wszystkiego pomiędzy. To stawianie naszych potrzeb na pierwszym miejscu zamiast poświęcania ich po to, by zadowolić innych.

Dlaczego dzieci powinny wiedzieć jak kochać siebie

Bądźmy szczerzy. Jako rodzice naturalnie chcielibyśmy chronić swoje dzieci przed poczuciem niższości lub bycia wykorzystanym. Miłość własna jest integralną praktyką, z którą jako dzieci nieuchronnie wkraczają w dorosłość. Posiadanie wysokiej samooceny i poczucia własnej wartości rodzi się z miłości własnej. Kiedy dzieci kochają siebie, podejmują pewne decyzje i mogą wygodnie stanąć w obronie siebie i swojego zdania. Będą również w stanie rozpoznać, kiedy potrzebują pomocy. Jeśli ten kluczowy proces zostanie zignorowany we wrażliwym wieku, zanim się zorientują, mogą dość łatwo dać się wciągnąć w świat postrzegany jako paskudny konkurs popularności.

Jak nauczyć dziecko kochania siebie

1.Spraw, aby dziecko czuło się ważne

Nic nie poprawia samooceny Twoich dzieci bardziej niż świadomość, że są cenione i doceniane. Spraw, aby poczuły się ważne, odgrywając rolę w codziennych czynnościach. Podejmowanie decyzji, dołączanie do zakupów, a nawet pomaganie w pracy, pozwoli im stale czuć, że ich obecność i myśli są wartościowe. Przekonasz się, że będą chcieli dobrowolnie zaangażować się w różne działania w przyszłości, aby podejmować wyzwania i uwierzyć, że mogą je pokonać.

2.Komplementuj we właściwy sposób

Ile razy mówiłaś do swoich dzieci „och, jesteś taką ładną dziewczynką?” lub „wow, jesteś silnym chłopcem”? Wszyscy to robimy. Ja też! Ale takie komplementy mogą w rzeczywistości spowodować więcej szkody niż pożytku dla samooceny dzieci. Komplementowanie ich intelektu i chwalenie dobrych wysiłków (a nie tylko dobrych wyników) buduje poczucie własnej wartości Twojego dziecka bardziej, niż możesz sobie wyobrazić. Jeśli powiesz im, że 4 jest świetne, a 5 to wielki wysiłek, nie określą swojej wartości na podstawie ocen. Jednocześnie prawdopodobnie będą dążyć do osiągnięcia 5 z większym wysiłkiem. Komplementy są dużą częścią życia dzieci. Działają jako nagroda i zapewniają jakie zachowania są akceptowalne i godne pochwały. Więc komplementuj je, ale staraj się robić to we właściwy sposób.

3.Zapytaj dziecko, co myśli na swój temat

Czasami dzieci muszą być popychane i motywowane, aby zajrzeć w siebie i dowiedzieć się, co myślą o swoich osiągnięciach i niepowodzeniach. Zadawaj im pytania typu: „Jak się czujesz po wygraniu tej gry?” To pokaże, że dobre samopoczucie pochodzi z wnętrza, a nie z aprobaty innych. Stwarza im możliwość kontaktu ze swoimi emocjami. Zaczną czuć się bliższe sobie i Tobie, gdy okazują większe zainteresowanie wyrażaniem tego, co czują. Pokaż im jak traktować coś, co im się podoba, świętować bez konkretnego powodu. Ćwicz z nimi autorefleksję, aby sprawdzić, co się dzieje. W ten sposób nauczą się zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne w przyszłości.

4.Miłość własna nie jest samolubna

Wyjaśnij swoim dzieciom, że kochanie siebie jest równie ważne jak troska o innych. Często uczymy się tego, jak być uprzejmym i troszczyć się o innych, ale zapominamy, że robimy to też dla siebie. Miłość własna przybiera formę tarczy, która wyznacza zdrowe granice, a to nie jest egoizm. Nie ma więc powodu, aby czuć się winnym z tego powodu. Kiedy w rezultacie nauczą się czuć kochane i szczęśliwe, będą w stanie szerzyć tę pozytywną wartość w swoich związkach. Zamiast wikłać się w konflikty, będą spędzać mniej czasu na martwieniu się lub nienawidzeniu innych i skierują swoją energię na bycie bardziej uprzejmym i troskliwym.

5.Miłość do siebie wymaga czasu i nauki

Powiedz dzieciom (bo wiemy to z doświadczenia), że miłość własna wymaga czasu, rozwoju i praktyki. To nie bilet do szczęścia na całe życie. W rzeczywistości jest to podróż i praca każdego dnia. Przypomnij swoim dzieciom, że nie zawsze kochają siebie, a nawet mogą czuć się zagubione w tym procesie. Ale podkreśl, że to jest w porządku, że tak się czuje każdy z nas. Ważna jest nauka podnoszenia się na nowo i pójścia naprzód mimo trudności. Możesz uczyć je uspokajać się i nabierać cierpliwości w ten sposób: „Nie kocham siebie dzisiaj. Ale jutro jest nowy dzień, więc spróbuję ponownie”.

Powodzenia!

Justyna Krawczyk

Mama dziewczynki z planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.