blog parentingowy

Najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka – 41 wskazówek

Wszyscy chcemy tego, co najlepsze dla naszych dzieci. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo próbujemy naprawiać nasze dzieci, choć one nigdy nie były zepsute. Narzucać im swoje oczekiwania, zapominając o tym, że one są inne niż my i mają prawo być sobą. Często chcemy też, aby realizowały to, co nam się nie udało, a jeszcze częściej narzucamy im nasz plan na życie. Pora spojrzeć prawdzie w oczy i zacząć myśleć inaczej, jeśli faktycznie chcemy wszystkiego tego, co najlepsze dla naszych dzieci.

1. Pozwól dziecku odkryć własne zainteresowania. Zwróć uwagę na czynności, które wybiera. Ta gra w wolnym czasie może wiele powiedzieć o tym, gdzie leżą jego zainteresowania i talenty.

2. Otwieraj swoje dziecko na szerokie spektrum doświadczeń, aby mogło szukać i sprawdzać co lubi i czego chce. Nie zakładaj, że nie jest uzdolniony w danym obszarze, ponieważ nie okazał zainteresowania. Dawaj mu wolność i nie oceniaj zbyt pochopnie.

3. Daj dziecku pozwolenie na popełnianie błędów. Jeśli musi robić rzeczy perfekcyjnie, nigdy nie podejmie ryzyka niezbędnego do odkrycia i rozwinięcia talentu.

4. Zadawaj pytania. Pomóż dziecku otworzyć się na cuda świata, zadając intrygujące pytania: Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego chmury się ruszają? Dlaczego trawa ma kolor zielony?

5. Zaplanuj specjalne projekty rodzinne. Wspólna kreatywność może obudzić i rozwinąć nowe talenty. My co roku robimy mapę marzeń i w taki sposób spędzamy Sylwestra i Nowy Rok.

6. Nie zmuszaj dziecka do nauki. Jeśli dzieci są codziennie wysyłane na specjalne lekcje w nadziei, że rozwiną swoje talenty, mogą stać się zbyt zestresowane lub wyczerpane. Zachęcaj, ale nie naciskaj.

7. Warto mieć wysokie oczekiwania, ale nie zapomnij, że powinny być realistyczne i osiągalne dla dziecka.

8. Podziel się swoim życiem zawodowym ze swoim dzieckiem. Pokaż swoje miejsce pracy, sukcesy oraz plany. Pozwól mu zobaczyć, że jesteś zaangażowany w znaczące działania i pozwól mu się zaangażować.

9. Zapewnij dziecku środowisko bogate sensorycznie. Miej w domu materiały, które pobudzą zmysły: farby do malowania palcami, instrumenty, klocki i lalki.

10. Pokazuj własną pasję do nauki. Twój przykład będzie miał wpływ na Twoje dziecko. Czytaj książki i dziel się wartościowym przekazem ze swoim dzieckiem. Nawet jeśli teraz nie lubi czytać, to nie zmuszaj go do tego, a dawaj przykład sobą.

11. Nie ograniczaj swojego dziecka łatkami czy etykietami. To może być krzywdzące i odejmujące pewność siebie.

12. Grajcie w gry całą rodziną. Bawcie się dobrze i pokazuj zaangażowanie w zasady.

13. Zadbaj o rodzinny czas na czytanie, słuchanie muzyki i rozmowy. My mamy w każdą niedzielę rodzinną naradę, która jest ważnym punktem rozmów, odkryć i przypomnienia sobie o tym, co naprawdę ważne.

14. Używaj swojego poczucia humoru, żartów, śmiesznych historii, aby zachęcić dziecko do kreatywności.

15. Nie krytykuj, ani nie oceniaj tego, co robi Twoje dziecko. Może zrezygnować ze swoich talentów, jeśli czuje się oceniany.

16. Baw się z dzieckiem, aby pokazać, że zabawa jest ważna również w dorosłym życiu.

17. Podziel się swoimi sukcesami i zachęć dziecko do pytania o Twój dzień. Porozmawiaj o dobrych rzeczach, które wydarzyły się w ciągu dnia.. Zachęcaj do ciekawości i pytania – a jak Tobie minął dzień?

18. Zapewnij dziecku dostęp do informacji, komputera w domu, szkole lub bibliotece publicznej.

19. Słuchaj swojego dziecka. Rzeczy na których mu najbardziej zależy, mogą dostarczyć wskazówek dotyczących jego szczególnych talentów.

20. Daj swojemu dziecku specjalną przestrzeń w domu, pokój, podwórko i spraw, aby ta przestrzeń była kreatywna.

21. Chwal poczucie odpowiedzialności dziecka w domu, gdy wykonuje przydzielone mu obowiązki.

22. Odwiedzaj nowe miejsca z rodziną. Pokazuj nowe możliwości i wszystkie kolory świata.

23. Nie przekupuj dziecka nagrodami. Stosowanie zachęt, aby zachęcić dzieci do działania, wysyła wiadomość, że uczenie się samo w sobie nie jest satysfakcjonujące.

24. Zniechęcaj do rozmów na temat uprzedzeń związanych z płcią. Przedstaw swoje dziecko zarówno kobiecym, jak i męskim zabawkom i czynnościom. Dziewczynka, która bawi się samochodami naprawdę nie jest niczym złym.

25. Unikaj porównywania swojego dziecka do innych. Pomóż swojemu dziecku porównać się z jego własnymi wynikami z przeszłości.

26. Wykorzystaj ciekawe wydarzenia do aktywizacji zainteresowań. Wybierzcie się na wycieczkę do biblioteki, muzeum, na koncerty oraz przedstawienia.

27. Daj prezenty, które wzmacniają mocne strony Twojego dziecka.

28. Zachęć dziecko do myślenia o swojej przyszłości. Wspieraj jego wizje, nie kierując ich w żadne konkretne pola.

29. Przedstaw swoje dziecko ciekawym i zdolnym ludziom.

30. Pomyśl o swoim domu jako miejscu nauki. Kuchnia świetnie nadaje się do nauczania matematyki i nauk ścisłych poprzez gotowanie.

31. Dziel się uczuciami i pokazuj na swoim przykładzie, że warto o nich rozmawiać.

32. Zachęcaj dziecko do czytania bez wywierania presji.

33. Szanuj dzieła swojego dziecka. To jego sposób na wyrażanie i szukanie siebie.

34. Rób rzeczy z dzieckiem w jego obszarach zainteresowań.

35. Naucz dziecko ufać swojej intuicji i wierzyć w swoje możliwości.

36. Daj dziecku wybór, aby wiedziało czym jest wolna wola.

37. Zachęcaj dziecko do zajmowania się obszarami, które są dla niego trudne. Pomóż mu nauczyć się stawiać czoła wszelkim ograniczeniom.

38. Bądź łącznikiem między specjalnymi talentami Twojego dziecka, a światem rzeczywistym.

39. Ucz swoje dziecko tolerancji i akceptacji dla odmienności. Czytaj książki, które pokazują, że inny, to nie znaczy gorszy. Jedną z książek dla dzieci i dorosłych jest właśnie tytuł mojego autorstwa „Jak być szczęśliwą myszką„. Dysleksja, Zespół Aspergera, gorszy wzrok, brak talentu do matematyki, to odmienności, które należy szanować. To, że jesteśmy inni oznacza, że jesteśmy ciekawi.

40. Zaakceptuj swoje dziecko takim, jakim jest.

41. Jeśli nie czujesz się szczęśliwy, poświęć czas na własną terapię, bo dziecko patrzy Ciebie i bierze z Ciebie przykład.

Justyna Krawczyk

Mama dziewczynki w planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.