baby-4535800_1280_Easy-Resize.com_

7 sposobów na uspokojenie dziecka z ADHD – trudne dziecko, to największy dar

Wiem jak to brzmi. No jaki dar? Przecież to zwariować można, ciągłe problemy i wyzwania wcale nie zwiastują wspaniałego macierzyństwa o którym tyle się mówi. Jednak ja jestem innego zdania. Oczywiście nie od razu do tego doszłam. Najpierw przeszłam przez frustrację, gniew, pretensje i wrzask z moich ust, a raczej głęboko z gardła, zanim zrozumiałam, że trudne dziecko to najlepszy nauczyciel na świecie o jakim nawet nie śniłam. Bo z miłości i pokory, która jakimś cudem przyszła nawet do mnie, zrozumiałam ile jest we mnie schematów i przekonań, które niszczą nie tylko mnie ale też moją rodzinę. Dzięki sile mojej córki, dzięki sile miłości do niej, zrozumiałam, że to ja się muszę zmienić, a nie Ona.

Zacznijmy od tego, że wszystkie dzieci są inne i to właśnie te różnice czynią je wyjątkowymi i fascynującymi. Naszą misją jako rodziców jest pielęgnowanie tych charakterystycznych cech i pomaganie naszym dzieciom w osiąganiu wszystkiego, o czym marzą. Aby pomóc im się rozwijać, zazwyczaj podkreślamy ich zalety, bagatelizując jednocześnie wady. Problemy pojawiają się, gdy postrzegamy te niezwykłe różnice jako deficyty.

Spis treści:

Bezwarunkowa miłość

Być konsekwentnym i spokojnym rodzicem

Odrabianie pracy domowej w ruchu

Pozwól na zabawę wtedy, gdy wydaje się to totalnie zbędne i niewłaściwe

Najpierw zabawa, potem nauka (???)

Domowe spa i medytacje

Najważniejsze o czym nie wolno Ci zapomnieć

Nadpobudliwość dziecka może wydawać się czymś negatywnym. I chociaż nadpobudliwość i inne objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) mogą utrudniać produktywność i koncentrację, są częścią dziecka i jeśli zostaną odpowiednio opanowane, mogą również pozwolić mu rosnąć i stawać się szczęśliwym człowiekiem. Jakie są zatem najlepsze sposoby uspokojenia dziecka z ADHD i ułatwienie mu osiągnięcia sukcesu i szczęścia?

1. Bezwarunkowa miłość

Dla mnie to jest najważniejsze. Aby zawsze, niezależnie od tego co się dzieje, moja córka była pewna, że ja ją kocham i nigdy nie przestanę. Bezwarunkowo, nawet w sytuacjach, które nie przypominają miłości, kiedy pojawia się atak, agresja czy inna trudna sytuacja. Nie obrażam się, nie wychodzę, nie krzyczę, ani nie każę. Idę, wyciągam rękę, daję przestrzeń jeśli jej potrzebuje, ale nie stawiam warunków, nie mówię, że takiej je nie kocham, nie mówię, że nie obejrzy filmu za karę. Wręcz przeciwnie. Podkreślam, że kocham, jestem i czekam na jej gotowość rozmowy bez względu na trudność emocji, tematu czy bezsensu mogłoby się wydawać danego zachowania.

2. Być konsekwentnym i spokojnym rodzicem

Tak jak trzeba postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi leczenia dziecka z ADHD, tak i w domu trzeba być konsekwentnym. Dzieci z ADHD są stabilne i odnoszą sukcesy w spójnych i przewidywalnych środowiskach. Oznacza to, że w domu musi panować poczucie struktury i rutyny. Zauważam, że gdy ta rutyna zostaje przerwana albo następuje zbyt dużo zmian w codziennym grafiku naszego życia, to moje dziecko staje się nerwowe. To samo dotyczy mojego poziomu stresu. Jeśli zaczynam przesadzać, to ona natychmiast to wyczuwa i przejmuje ten stres.

Dlatego też twierdzę, że moja córka jest największym i najpiękniejszym darem, bo dzięki Niej mogę i chcę zmieniać się na lepsze i wreszcie panowanie nad poziomem stresu staje się absolutnie możliwe. Nie zawsze, ale jednak.

Przeczytaj również: Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozmawiać z dzieckiem o seksie, ale może być za późno

3. Odrabianie pracy domowej w ruchu

Proszenie osoby z ADHD, aby usiadła spokojnie i zachowała ciszę przy odrabianiu lekcji jest z góry skazane na porażkę. Wskazuje też na brak zrozumienia i szacunku wobec ograniczeń dziecka z ADHD, co natychmiast podnosi poziom stresu. Jeśli dziecko toleruje tylko kilka minut pracy domowej, poproś je, aby w ciągu tych minut zrobiło jak najwięcej. Jeśli jednak jest to trudne, to u nas sprawdza się nauka w ruchu. Np. rzucanie piłki przeze mnie do córki z pytaniem: sukienka po angielsku, a ona odrzuca piłę odpowiadając. Gorąco polecam film, który pokazuje w jaki sposób dziewczynka była w stanie zapamiętać i przeliterować ogromną ilość słów. Film Akeelah i jej nauczyciel, to historia dziewczynki, która pokazuje, że warto zawsze wierzyć w dzieci i ich niezwykły potencjał. Każdy z nas może szukać tego sposobu (zamiast powielać utarte schematy), który sprawi, że życie wszystkich domowników stanie się łatwiejsze.

4. Pozwól na zabawę wtedy, gdy wydaje się to totalnie zbędne i niewłaściwe

Pozwolić dziecku na wiercenie się podczas wykonywania zadania wymagającego dużej cierpliwości, to jak pozwolić sobie na oddech. Pozwolenie na zabawę małą zabawką czy ubraniem może pomóc poprawić uwagę i skupienie dziecka, jednocześnie zmniejszając poziom aktywności. U nas wspaniale sprawdzają się pluszaki, lalki, które biorą udział w pracach domowych i nauce do sprawdzianów. Odpowiadają naprzemiennie, jest wesoło i przyjemnie, a cel pozostaje osiągnięty.

Przeczytaj również: Inny, nie znaczy gorszy. Jak uczyć dzieci tolerancji dla odmienności

5. Najpierw zabawa, potem nauka (???)

Najpierw obowiązki potem zabawa. Ko tego nie zna? Znam i ja, ale musiałam się z tym stwierdzeniem przeprosić i zastosować to, którego potrzebuje moje dziecko. A często potrzebuje zrzucić nadmiar energii właśnie poprzez zabawę czy inną aktywność, aby mogło siąść do zadań szkolnych. Więc na przykład, jeśli Twoje dziecko siedzi cały dzień i gromadzi energię w ciele, to odrobienie pracy domowej zaraz po powrocie do domu może nie być dobrym rozwiązaniem. Pozwolenie dziecku na zabawę przez pół godziny może sprawić, że skupienie się na odrabianiu zadań domowych będzie skuteczniejsze i wydajniejsze.

6. Domowe spa i medytacje

Moja córka uwielbia masaże, drapanie po pleckach i uciskanie ciała. To pomaga Jej się odprężyć i zrelaksować. Nauczanie dziecka dodatkowych technik relaksacyjnych może pomóc w zwiększeniu jego świadomości i zrozumienia własnego ciała, uczuć, zachowań i nadpobudliwości. Mogą one obejmować nie tylko masaże wykonane przez dorosłego, ale też naukę ćwiczenia głębokiego oddychania, stopniowe rozluźnianie mięśni, medytację uważności czy jogę. Istnieje wiele różnych technik, które warto stosować na co dzień jako rodzic, ale również uczyć tego swoje dziecko.

7. Wdzięczność jako przypomnienie miłości

Na koniec każdego dnia, wtedy, kiedy po bajce gasimy światło i moja córka ma większe bądź mniejsze trudności z zaśnięciem, uczę Ją głębokiego i spokojnego oddychania. To idealny moment na ćwiczenie wdzięczności w którym każda z nas ma sobie przypomnieć na głos lub w myślach, to za co jesteśmy wdzięczne. Pojawiają się wtedy takie drobne rzeczy jak: miła rozmowa z koleżanką z klasy, piękne słońce w teoretycznie pochmurny dzień, czy też urodziny kolegi i niezapowiedziana słodkość w postaci czekolady urodzinowej. Z mojej strony pojawiają się drobnostki w stylu: wspaniały czas w pracy, przytulas z córką o poranku, kawa od ukochanego męża, czy wdzięczność za najcudowniejszą córeczkę i rodzinę jaką mam. To przypomnienie o punkcie pierwszym, czyli o bezwarunkowej miłości, której po prostu musi być pewna.

Przeczytaj również: Najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka – 41 wskazówek

Najważniejsze o czym nie wolno Ci zapomnieć

Pamiętasz ten dzień kiedy urodziło się Twoje wyśnione, wymarzone maleństwo? Wiem, że wszystko się zmienia i dziś pewnie Twoje dziecko jest w przedszkolu albo może nawet w szkole, jest duże, inaczej się zachowuje, nie jest już takie słodkie, małe i nie nosi już tych maleńkich, kolorowych śpioszków. Jednak to nie znaczy, że nie potrzebuje już Twojej miłości i troski, uwagi i zrozumienia. Potrzebuje jej tak samo jak wtedy, gdy było maleńkie i bezbronne. Teraz poradzi sobie bez nas, staje się samodzielne, ale miłość rodziców jest zawsze najważniejsza, a gdy jej zabraknie, to życie przestaje smakować tak dobrze. Zawsze stój za dzieckiem, bądź dla niego, zachowaj spokój i bezwarunkową miłość. Szacunek, czas, czyste serce. Mówię to przede wszystkim do siebie i dzielę się tym z Tobą. Weź tyle ile chcesz wziąć.

O mojej drodze do zmian przeczytasz więcej w książce „Jak jedna, mała zmiana może odmienić Twoje życie” a jeśli pragniesz czytać cudowną książeczkę dziecku o tolerancji i akceptacji dla odmienności, to zapraszam do zakupu książki „Jak być szczęśliwą Myszką„.

Justyna Krawczyk – mama dziewczynki z planety Magia

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.